نمونه مبدل حرارتی
08
سپتامبر

مبدل حرارتی با لوله های مسی

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
5 (1 رای)

مبدل حرارتی با لوله های مسی

مبدل حرارتی با لوله های مسی در تاسیسات گرمایشی خصوصا در تجهیزات گرمایش آب استخر و جکوزی مورد استفاده قرار می گیرد این نوع مبدل از نوع یا پوسته لوله ای می باشند.
مبدل های نوع پوسته لوله ای در صنایع کاربردهای زیادی دارند که در طرح های مختلفی تولید می گردند.

مشخصات :

پس از كليه فرآيندهاي توليد، داخل مبدل ها با دولايه رنگ مخصوص اپوكسي و بيرون مبدل ها نيز با رنگ هاي روغني پوشش داده مي شوند.
كليه فلنج ها از نوع PN16 و يا A105 كلاس 150 مي باشند.
صفحه شبكه لوله ها به جهت داشتن مقاومت بالا و سطوح صاف، از فولاد آلياژي RST-60، ساخته مي شود.
واشرهاي آب بند از نوع كرينگريت مورد استفاده قرار مي گيرند.
ضخامت لوله هاي مسي مصرفي در كوئل ها بين 0.9 الي 1 ميلي متر مي باشند.

 

مقایسه کویل مسی با کویل آلومینیومی از نظر راندمان

مهمترین مقایسه کویل مسی با کویل آلومینیومی در اختلاف راندمان و قیمت آنهاست. هدایت گرمایی مس حدودا دو برابر هدایت گرمایی آلومینیوم است (۳۸۵ در برابر ۲۰۵) و در نتیجه راندمان انتقال حرارت بیشتری خواهد داشت.

 

مقایسه کویل مسی با کویل آلومینیومی از نظر نگهداری

کویل آلومینیومی نسبت به مسی شکننده تر است و به همین خاطر سازندگان معمولا کویل آلومینیومی را درون باکس های فلزی جهت محافظت در برابر ضربه ، جاسازی می کنند و همین امر تمیز کردن و نگهداری آن را سخت تر می کند.

 

کویل مسی

در معرض نوع خاصی از خوردگی تحت عنوان Formicary Corrosion (هر چند اگر کویل به خوبی و طبق برنامه منظم نگهداری شود این خوردگی بوجود نمی آید) و کویل آلومینیومی نیز در معرض باکتری و کپک زدگی قرار دارد و این یکی از دلایلی است که معمولا سازندگان ، لوله های کویل را از مس و فین های اطراف آن را برای افزایش انتقال حرارت و حرکت بهتر سیال در میان کویل از جنس آلومینیوم می سازند.

 

نتیجه اتصال دو فلز

هر چند در نتیجه اتصال دو فلز با جنس مخالف ، یک نوع خوردگی تحت عنوان Galvanic Corrosion به وجود می آید و برخی از سازندگان ترجیح می دهند که هم کویل و هم فین ها از یک جنس باشند تا با این مشکل مواجه نشوند و برخی نیز از تکنولوژی های پیشرفته استفاده می کنند تا اتصال به گونه ای انجام شود که مشکل خوردگی بوجود نیاید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای