03
مه

فیلتر شنی و سختی گیر شرکت شوفاژ مخزن + فیلترشنی (صافی شنی)  شرکت شوفاز مخزن

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)

فیلترشنی (صافی شنی)

فیلترشنی (صافی شنی)  بعنوان اولین مرحله تصفیه در سیستم های تصفیه آب صنعتی جهت حذف ذرات معلق فیزیکی بیولوژیکی موجود در آب تا قطر ۵۰ میکرون می باشد. فیلترهای کربنی معمولاً بعد از فیلترهای شنی در فرآیند تصفیه آب قرار می‌گیرند.فیلترشنی تحت فشار رایج ترین نوع فیلتر مورد استفاده برای استخر ها می باشد که با ایجاد سرعت مناسب برای فیلتراسیون، تصفیه ای ایده آل را فراهم می سازد. در هنگام تصفیه، آب کثیف استخر از لوله ورودی وارد فیلتر میشود.

 

فشار پمپ و نیروی جاذبه

آب را از درون شن به سمت پایین هدایت میکند و شن و ماسه های ریز هرگونه آشغال و مواد زائد را از آب استخر میگیرند. در پایین فیلترشنی نازل هایی با سوراخ های بسیار ریز وجود دارد که اجازه عبور شن و ماسه را نخواهند داد اما آب از داخل این نازل ها عبور می کند. در زیر مخزن فیلترشنی، آب تصفیه شده از لوله خروجی خارج می شود.فیلترشنی تحت فشار در اشکال، سایز و جنس های متفاوتی ساخته می شود که رایج ترین آن فیلترشنی عمودی با دو سر عدسی است.

 

ویژگی های فیلترهای شنی تحت فشار

•           قابلیت تحمل فشار تا ۱۰بار

•           مجهز به شیر هوا گیری و فشارسنج

•           استفاده از ۴ لایه سنگ سیلیس دانه‌بندی شده در فیلتر‌های شنی

•           قابل ارائه با سه نوع شیر : دستی، نیمه ‌‌اتوماتیک و تمام اتوماتیک جهت شستشوی معکوس

  مزیتهای فیلترشنی تحت فشار

•           راهبری ساده

•           سرعت بالا در تصفیه

•           هزینه نگهداری کم

•           هزینه اولیه مقرون به صرفه

•           نیاز به فضای کم در نصب و بهره برداری

 

کاربرد های فیلتر شنی :

•           استخرهای شنا

•           صنایع شیشه

•           صنایع رنگ

•           صنایع غذایی

•           صنایع نساجی

•           صنایع شیمیایی

•           صنایع کاغذ سازی

•           صنایع فولاد و فلزات

•           صنایع لاستیک و پلاستیک

•           تصفیه خانه های آب و فاضلاب

•           کلیه سیستمهای حرارتی و برودتی

•           نیروگاهها، پتروشیمی و پالایشگاهها

فیلتر شنی SAND FILTER

فیلتر شنی دستگاهی است که با صاف نمودن (فیلتر اسیون) فیزیکی آب باعث حذف ذرات معلق موجود در آن نظیر گل، رنگ، مواد آلی، پلانکتون، باکتری‌ها و ذرات حاصل از خوردگی می‌شود.
در این دستگاه، آب حاوی ذرات معلق را از بستری از ذرات یک ماده که می‌تواند شن و یا ذغال آنتراسیت (کربن اکتیو) باشد عبور می‌دهند. در اثر عبور آب از خلل و فرج بین ذرات شن، مواد معلق آب گیر کرده و آب تقریباً عاری از مواد معلق، بدست می‌آید. البته جمع شدن ذرات معلق در خلل و فرج فیلتر، باعث افزایش افت فشار می‌گردد که اگر این افت فشار از حد معینی تجاوز نماید، باید صافی را شستشو داد.

کاربرد دستگاه فیلتر شنی :

تصفیه آب رودخانه‌های با کدورت بالا پس از واحدهای انعقاد، لخته سازی و ته نشینی جهت تهیه آب شرب، بهداشتی و صنعتی
تصفیه آب استخر برای جلوگیری از کدر شدن آب و زلال سازی آن
تصفیه نهایی فاضلابهای صنعتی و انسانی
تصفیه آب برج های خنک کننده از مواد معلق نفوذی از هوا مانند گرد و خاک.

 

ساختمان فیلتر شنی عمودی :

بدنه این فیلترها، استوانه‌ای شکل و از فولاد بر اساس استاندارد‌های معتبر ساخته شده است و دارای دو دریچه بازدید می باشد. برای جلوگیری از خوردگی، کلیه سطوح مجاور با آب داخل مخزن،  از دو لایه رنگ اپوکسی و کلیه سطوح بیرونی دستگاه که در مجاورت هوا قرار دارند با رنگ روغنی پوشش داده می‌شود. فشار استاندارد در این فیلترها بین ۷-۳ اتمسفر می‌باشد و اگر فشار بیش از این باشد باعث ایجاد پدیده شیارسازی می‌شود.

قطر فیلترهای شنی عمودی استاندارد از حدود ۰٫۵ تا ۳ متر و ارتفاع آن بین ۰٫۷ الی ۱٫۵ متر می‌باشد. فیلترهای شنی عمودی به خاطر آنکه در تمام راستای ارتفاع آنها عمل تصفیه فیزیکی انجام می‌گیرد، به فیلترهای افقی ترجیح دارند. در فیلترهای شنی عمودی ورود آب توسط نازلهای ورودی از بالای دستگاه انجام می‌پذیرد.

 

شکل فیلتر شنی فشاری :

این فیلترها از یک بستر شن دانه‌بندی شده با خلوص ۹۸% و یک صفحه مشبک با ۵۰ تا ۷۰ عدد پستانک در هر متر مربع جهت آبکشی و جلوگیری از خروج ذرات شن از دستگاه تشکیل شده است. اندازه ذرات شن که بصورت دانه‌بندی شده و طبقاتی بروی صفحه مشبک قرار گرفته‌اند بر حسب اندازه ذرات معلق در آب تعیین می‌شود. ذرات درشت شن در قسمت بالا و ذرات ریز در قسمت پایین قرار می گیرند.

سرویس دهی دستگاه و شستشوی معکوس

بخاطر لزوم انجام دو عمل سرویس دهی دستگاه و شستشوی معکوس در دستگاه فیلتر شنی, مدار لوله کشی این دستگاه طوری طراحی شده است که بصورت ساده‌ای هر دو عمل را انجام دهد. کنترل فیلتر شنی به سه روش  کنترل با شیرهای دستی،  کنترل با شیرهای چند راهه دستی و کنترل تمام اتوماتیک توسط شیرهای چند راهه اتوماتیک انجام می‌پذیرد.

 

فیلتر شنی

فیلتر های شنی تحت فشار در اشکال، سایز و جنس های متفاوتی ساخته می شوند که رایج ترین آن ها فیلتر های شنی عمودی با دو سر عدسی است.
که به قطر مشخص از ورق فولادی (و یا گالوانیزه) به ضخامت اعلامی در ASME برای جداره و بدنه و همچنین ورق به ضخامت اعلامی در ASME، برای عدسی های فوقانی و تحتانی که به روش DOUBLE-DISH ساخته شده که پس از زنگ زدائی از داخل با دو لایه پوشش اپوکسی و از خارج با یک لایه ضدزنگ و دو لایه رنگ مخصوص رنگ آمیزی می گردد.

 

ویژگی فیلتر شنی تحت فشار:

قابلیت تحمل فشار تا  ۱۰بار

مجهز به شیر هوا گیری و فشارسنج

استفاده از ۴ لایه سنگ سیلیس دانه‌بندی شده در فیلتر‌های شنی

قابل ارائه با سه نوع شیر : دستی، نیمه ‌‌اتوماتیک و تمام اتوماتیک جهت شستشوی معکوس

 

مزیت فیلتر شنی تحت فشار

راهبری ساده

سرعت بالا در تصفیه

هزینه نگهداری کم

هزینه اولیه مقرون به صرفه

نیاز به فضای کم در نصب و بهره برداری

 

کاربرد فیلتر های شنی تحت فشار

استخرهای شنا – صنایع شیشه صنایع رنگ – صنایع غذایی – صنایع نساجی – صنایع شیمیایی – صنایع کاغذ سازی – صنایع فولاد و فلزات – صنایع لاستیک و پلاستیک – تصفیه خانه های آب و فاضلاب – کلیه سیستمهای حرارتی و برودتی – نیروگاهها ، پتروشیمی و پالایشگاه ها – تصفیه خانه های آب و فاضلاب – کلیه سیستم های حرارتی و برودتی – نیروگاهها، پتروشیمی و پالایشگاه ها

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای