31
آگوست

فیلترشنی و کاربرد های آن + شرکت شوفاژ مخزن سازنده انواع فیلتر شنی

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)

فیلتر شنی

  فیلتر شنی شرکت شوفاژمخزن /فیلتر شنی استخر

فیلتر شنی به عنوان پرکاربرد ترین سیستم در جداسازی املاح معلق به شمار می اید. این نوع فیلتر شنی ها قادر به حدف کدورت ذرات معلق فیزیکی موجود در آبها را تا قطر 50 میکرون را دارا می باشند. از فیلتر کربنی جهت حذف مواد رنگی آب بوی و طعم آّب معمولا بعد از فیلتر شنی نصب میگردد. برای شفافیت در رنگ آب استخرها یکی از رایج ترین تصفیه ها دستگاه فیلتر شنی تحت فشار  می باشد. که با تامین فشار مورد نیاز در حذف کدورت و جداسازی املاح آب کمک میکند. در فیلترهای استخر شنا آب به وسیله پمپ از اسکیمرها و کفشورهای استخر به فیلترشنی تحت فشار هدایت میشود. و پس از تصفیه مجدد به استخر بازگشت داده میشود. اصول سایز دانه بندی سیلیس درون فیلتر شنی با مورد استفاده بودن فیلترشنی تایین میشود. سایز سیلیس درون فیلتر شنی جهت استخر بین قطر 5/0 تا 5/1 لایه بالایی / لایه میانی 5/1 تا 3/ لایه زیر 5 تا 3 میلی متر درنطر گرفته میشود. در کف مخزن نازل های فیلتر شنی به یک صفحه جداگانه بنام صفحه نازل متصل می باشند که کار این صفحه جلوگیری از خروج سیلیس ازفیلترشنی می باشد. شیار خروجی این نازل ها حدود 5/0 میلی متر می باشد. معمولا 3/1 فیلتر شنی را جهت معلق بودن املاح خالی میگذارند. تازمان بگواش را بالا ببرند .

بگواش (backwash )

بگواش یا همان پس شویی در فیلتر شنی پس از انکه نشانگر های فشار در ورودی و خروجی فیلترشنی افت را نشان دهند زمان بگواش فرارسیده است. این کار به راحتی امکان پذیر می باشد و از طریق باز و بسته کردن شیر های تهویه شده در فیلتر شنی قابل انجام می باشد. در فیلتر شنی معمولابه صورت چهار فلکه می باشد. که درعمل تصفیه دوعدد شیر باز و دو عدد شیر بسته می باشد و هنگامی که فیلتر شنی نیاز به بگواش داشته باشد عمل باز و بسته کردن به صورت برعکس تصفیه صورت میگیردد.

زمان تعویض سیلیس

سازند ها بنابر کیفیت سیلیس در فیلترشنی زمانی بین 4 تا 8 سال را جهت تعویض آنها پیش نهاد می دهند که با توجه به درست کارکردن و استفاده صحیح از فیلترشنی و با توجه به بگواش به موقع فیلتر شنی طول عمرسیلیس هم افزایش پیدا میکند. و میتوان عمرسیلیس راتا 10سال هم رساند .

پارامترعملیاتی برای فیلترشنی

فیلتر شنی تحت فشار معمولا در فشار کاری 2 تا 5 bar کار میکند. افت فشار در بستر سیلیس خیلی کم است پارامترهای فراوانی برسرعت روی فیلتر شنی تاثیر دارد که میتواند بروی بستر فیلترشنی تاثیر بگذارد. آلوم ماده منعقده کننده ای است که معمولا قبل ازفیلتر به داخل آب استخر تزریق میکنند. تابه خوبی مواد معلق آب را منعقد می کند .

ویژگی فیلتر شنی تحت فشار شرکت اطلس آب

 • تحمل فشارتست تا 10 bar
 • تجهیز به شیرهای هواگیری و فشارسنج
 • سند بلاست فیلترشنی و رنگ امیزی اپوکسی با ضخامت 180میکرون
 • استفاده از سیلیس باخلوص 99درصد

 انواع فیلترشنی ساخت شرکت اطلس آب به ترتیب زیرمیباشد.

 1.        فیلترشنی و ماسه ای سریع تحت فشار
 2.       فیلترشنی و ماسه ای آرام
 3.       فیلترهای شنی گرانشی
 4.       فیلتر شنی و ماسه ای بالا رونده
 5.       فیلترشنی FRP
 6.       فیلترشنی فلزی

فیلترشنی ها به عنوان اولیه مرحله در تصفیه آب صنعتی درجهت حذف کدورت ذرات معلق فیزیکی موجود درآب تا قطر 50میکرون را دارا می باشد. و فیلترهای کربنی جهت حذف رنگ,بو,طعم آب بعد از فیلترشنی نصب می گردد. در سیستم های تصفیه آب به روش اسمزمعکوس یکی ازاصلی ترین آیتم های تصفیه استفاده از فیلتر شنی و کربنی به عنوان پیش تصفیه می باشد.

انواع شیرها درفیلتر شنی و کربنی

 1. شیر پروانه ای و فلکه ای به صورت چهار فلکه خطی یا موازی
 2. شیر دستی چهارکاره باقابلیت نصب از بالا و بغل
 3. شیر چند کاره تمام اتوماتیک با قابلیت تنظیم زمانی و گذر آب

تفاوت شیرهای فیلترشنی درکارایی آنها می باشد. هرکدام دارای پارامترهای مثبت و منفی می باشند. مثلا درلوله کشی ها در سایزبالا استفاده از شیر پروانه ای کاربری را برای اپراتور آسانتر از نوع فلکه ای آن می کند. شیرهای پروانه ای قابلیت نصب سیستم اتومات را هم دارامی باشد. شیرهای اتوماتیک فیلتر شنی هم که خود قابل برنامه ریزی هم برحسب مقدارگذر آّب از فیتلر و هم براساس تنظیم زمان کار فیلتر می باشد. شرکت اطلس آب طبق درخواست مشتری و بنا بر نیاز مبادرت به طراحی فیلتر شنی و لوله کشی های آنها می نماید.

تفاوت کارکرد فیلترهای شنیفلزی با فیلترFRP

تفاوت در نوع کارکرد فیلترشنی وکربنی فلزی با مشابه FRPهمیشه یکی از سوال هایی است که جهت تهیه برای خریدار پیش می آید. هرکدام از این فیلترها داری پارامترهای مثبت و منفی در فرآیند و طول عمرانها می باشد. که از جمله آنها سطح فیلتراسیون در فیلترهای می باشد. در فیلترشنی فلزی به دلیل داشتن صفحه نازل که نازل ها بر روی آن نصب می باشند همیشه سطح فیلتراسیون بیشتری به دلیل پخش بودن نازلها نصبت به فیلترشنیFRP دارد. و همیشه آب تصفیه شده در این نوع فیلترها زلال تر می باشد. ولی یکی از دلیل انتخاب فیلترشنیFRP که خیلی هم به آن چه از سوی خریدار فیلترشنی و چه فروشنده تاکید میشود. ضدزنگ زدن آنها به دلیل داشتن لایه پلی اتلین داخلی می باشد. که اگر از سوی شرکت های سازنده دررنگ آمیزی آنها دقت کافی شود و پس از سندبلاست رنگ امیزی شود حداقل تا 15 سال و تا رنگ آمیزی مجدد هیچ مشکلی پیش نخواهد آمد.

 انواع کاربرد فیلتر شنی و کربنی

 • تصفیه آب و فاضلاب
 • صنایع کشاورزی
 • صنایع شیلات
 • تاسیسات موتورخانه
 • استخرهای شنا,تفریحی,آبنما ها و آکواریوم های بزرگ

 محاسبه

 عوامل مهم درطراحی و محاسبه فیلترشنی بستگی به عوامل زیر دارد

 • میزان آب مصرفی در ساعت
 • کیفیت آب خام و آب تصفیه شده
 • مصرف آب تولیدی
 • نوع فیلترشنی

کاربرد

فیلترشنی مخصوص تصفیه  آب استخر جهت تازه و شفاف نگه داشتن اب استخر نیاز به فیلتر کردن آب استخرمی باشد. فیلترشنی تصفیه استخرفلزی بهترین گزینه برای تصفیه آب استخر می باشد. دراستخرهای شنا به دلیل زیاد بودن آب استخر و تنظیم دما تعویض کردن آب استخر اصولی نمی باشد از این سو اب استخر نیاز به تصفیه  با فیلتر شنی دارد .در مرحله تصفیه آب استخر به وسیله کف شور های کف استخر و اسکیمرهایی که در سطح استخر طراحی میگردد آب به وسیله پمپ به فیلترشنی استخر هدایت میگردد. وپس از گذر از لایه های سیلیس باعث شفافیت وزلالی اب استخر می گردد.

 مبانی اصلی قیمت فیلتر شنی و کربنی

یکی از اولین سوال ها برای خرید فیلترشنی قیمت انواع مدلها می باشد و با توجه به انواع قیمت  خریدار دچار تردید در انتخاب می باشد. به دلیل قیمت های متفاوت آنها در ادامه مطلب به عوامل تاثیر گذار درقیمت فیلتر شنی اشاره خواهیم کرد.ازعمده ترین موارد تاثیر گذار درقیمت فیلتر شنی می توان به موارد زیر اشتره کرد.

 • موارد استفاده
 • جنس  ورق
 • نوع دستی یا اتوماتیک شیر
 • نوع خلوص سنگ سیلیس
 • ظرفیت مفید
 • مقدار دبی
 • انتخاب نوع کربن جهت فیلترهای کربنی
 • جدول و مشخصات فیلتر شنی وکربنی ساخت شرکت اطلس آب

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای