04
مارس

مبدل های حرارتی پوسته و لوله شوفاژ مخزن

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)

مبدل های  حرارتی پوسته و لوله (SHELL & TUBE HEAT EXCHANGER) :

مبدل های  حرارتی پوسته و لوله کاربرد وسیعی در صنعت تاسیسات و تهویه مطبوع و استخر و حتی صنایع شیمیایی دارند.

همانطور که از نام آن پیداست مبدل حرارتی پوسته و لوله از یک مخزن استوانه‌ای شکل بزرگ (پوسته) در فشار بالا و تعدادی لوله در داخل آن تشکیل شده است.

 

مایع در داخل لوله‌ها

حرکت می‌کند و آبگرم یا بخار بر روی لوله‌ها و درون پوسته جریان دارد.به علت تعداد زیاد این لوله‌ها و سطح تماس بالایی که ایجاد می‌کند ، حرارت به مایع داخل لوله منتقل شده و مایع را گرم می کند.
نوع مرسوم مبدل های گرمایی ،مبدل های حرارتی پوسته – لوله ای است که بر حسب تعداد پاس های پوسته و لوله این مبدل ها خود دارای انواع مختلفی می باشند و ساده ترین آنها، دارای یک پاس پوسته و یک پاس لوله است که در شکل زیر نشان داده شده است.

در این مبدل ها معمولا دیوارک هایی نصب می شوند تا با ایجاد تلاطم و ایجاد مؤلفه سرعت عرضی در جریان ، ضریب جا به جایی سیال در قسمت پوسته افزایش یابد که به این دیوارکها بافل (Baffle) می گویند.

مبدل های حرارتی دیوارک دار(Baffle) معمولا با یک پاس پوسته و دو پاس لوله و یا با دو پاس پوسته و چهار پاس لوله تولید می شوند.
در مبدل های حرارتی پوسته و لوله دارای بافل (صفحات هدایت کننده جریان)، جریان سیال سمت پوسته به صورت متقاطع با لوله ها در بین دو بافل مجاور جهت داده می شود.

مبدل های حرارتی پوسته و لوله ای U شکل دارای کم هزینه ترین ساختار هستند، زیرا فقط به یک صفحه لوله نیاز است .

سطح داخلی لوله ها به دلیل خم U شکل تند، نمی توانند با وسایل مکانیکی تمیز شوند.در این مبدل ها تعداد زوجی از گذرهای لوله به کار می رود ولی محدودیتی از نظر انبساط گرمایی وجود ندارد.

  •  لوله ها وظیفه تبادل حرارت را در مبدل حرارتی پوسته و لوله به عهده دارند به گونه ای که در دو طرف جداره لوله در تماس با سیالات با دماهای متفاوت قرار دارند .

  • در واقع لوله ها در مبدل پوسته و لوله نقش جدا کننده را بر عهده دارند. سایز این لوله ها متفاوت می باشد . لوله ها معمولاً از جنس مس می باشند البته بنا به کاربرد می توانند از  ( استیل ) ،  نیز باشند .

  •  پوسته مبدل حرارتی پوسته و لوله که به همراه تیوپ شیت ها وظیفه نگهدارنده لوله‌ها ، اتصال ورودی و خروجی ها و … را بر عهده دارد .عمل انتقال حرارت نیز در داخل پوسته انجام می‌گیرد. ضخامت پوسته به فشار کار و قطر پوسته بستگی دارد.

جنس مبدل حرارتی پوسته و لوله :

در ساخت پوسته مبدل حرارتی پوسته و لوله معمولاً از لوله گالوانیزه یا فولاد ضد زنگ استفاده می‌گردد .

چرا که باید انتقال حرارت آن در پایین ترین حد و تحمل فشار آن در بالا ترین حد ممکن باشد روی پوسته مبدل حرارتی پوسته و لوله باید مسیر ورود و خروج آب – قلاب ‌آویز- اتصال تخلیه – محل نصب شیر اطمینان سنسور و… در نظر گرفته شود.

 

 

مبدل های حرارتی

پوسته و لوله دارای آرایش های مختلف از نظر جریان سیال در سمت پوسته و سمت لوله می باشند و براساس سطح انتقال حرارت ،فشار کار ، افت فشارکویل ،شیوه های ساخت و هزینه کنترل خوردگی و مسائل تمیز کاری، مورد انتخاب و استفاده قرار می گیرند.

بافل ها در مبدل های پوسته و لوله برای افزایش ضریب انتقال گرما در سمت پوسته و همچنین برای مستقر نگه داشتن بهتر لوله ها استفاده می گردند.

 

جنس لوله

مس  می باشد و جنس پوسته لوله فولادی با رنگ روغنی از بیرون و رنگ اپوکسی از داخل می باشد .

سطح حرارتی ۱۵ فوت – قطر پوسته ۶ اینچ  – خروجی به استخر ۲ اینچ – ورودی از استخر ۲ اینچ –

خروجی به دیگ شوفاژ ۱٫۱/۴ – ورودی از  دیگ شوفاژ ۱٫۱/۴ – 

ضخامت لوله مس :۰/۷ 

قطر لوله مس ۳/۴ اینچ میباشد .

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای